Nieurazowy obrzęk kończyn – powody

Napuchnięta i zbolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dolegliwości. Jeżeli nie znamy przyczyny zmian w ruchomości i jej kształcie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz winien również zgromadzić należyty wywiad. Sporo chorób współistniejących może być przyczyną obrzęku. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. Szczególnie to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Nierzadko ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze nierzadko mają nieprawidłowo działający system termoregulacji. W ich przypadku choćby chwilowa ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać problemy z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą stwarzać obrzęki kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

Zbytnie gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

https://krakow.bodymove.pl/przyczyny-bolu-barku/

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna wzbudzać nasz niepokój. Najprawdopodobniej powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza ażeby dostać skierowanie na konieczne badania. Nieprawidłowo działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze znaczniejszej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym czasem powrotu do zdrowia oraz żmudną i uciążliwą rehabilitacją. Dlatego trzeba działać prędko i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *