Witamina K

Witamina K jest nieodzowna do krzepnięcia krwi i naprawy urazów. Ilekroć dana osoba posiada krwawiącą ranę, to witamina K ta we krwi zatrzymuje krwawienie i umożliwia szybkie zagojenie większości drobnych skaleczeń.

Istnieją trzy różne formy witaminy K. Pierwszym wariantem witaminy K jest witamina K1, znana i jako filochinon. Jest toż forma witaminy K, która jest w produktach roślinnych. Witamina K znajdująca się w pokarmach roślinnych. Drugą formą witaminy K jest witamina K2, czyli menachinon. Ten rodzaj witaminy K jest wytwarzany przez przyjazne bakterie w jelitach. Po trzecie, istnieje witamina K3, jaka jest także znana jako menadion i jest właściwie sztuczną formą witaminy K. Wszystkie trzy rodzaje witamin K trafiają do wątroby, gdzie jest używana do robienia substancji krzepnięcia krwi.

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy K są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Wszelako, ponieważ przyjazne bakterie w jelicie tworzą jedną z form witaminy K, niezwykle rzadko zdarza się, ażeby dana osoba miała niedobór witaminy K, a zatem suplementy witaminy K nie są potrzebne większości ludzi.

Oprócz głównej funkcji wspomagania krzepnięcia krwi, witamina K, a konkretnie witamina K1, odgrywa ważną funkcję w procesie budowy kości. Ta witamina K jest potrzebna do zatrzymywania wapnia w kościach i redystrybucji go tam, gdzie jest niezbędny.

Chociaż niedobór witaminy K jest stosunkowo rzadki, niektóre grupy osób mogą na to być. Noworodki mogą nie mieć wystarczającej ilości witaminy K, ponieważ mają niewystarczającą liczbę bakterii w jelitach, ażeby ją wyprodukować. W związku z tym większość noworodków w krajach rozwiniętych otrzymuje zastrzyk witaminy K, ażeby dać im powrót do naturalnego procesu. To ostatni przypadek, kiedy suplement witaminy K będzie odbierany przez większość ludzi przez całe życie. Natomiast przedłużony cykl antybiotyków może prowadzić do niedoboru witaminy K, albowiem antybiotyki zabijają bakterie jelitowe, a i te, które są wyleczyć. Ponownie, można podać suplement witaminy K, jeśli cykl antybiotyków musi być przez długi czas.

https://urolog-warszawa.pl/rak-jadra-leczenie/

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *