Polipy nosa: co warto wiedzieć?

Choć nie są problemem zbyt groźnym, mogą każdemu z nas poważnie utrudnić życie. Co warto wiedzieć na temat tak częstej przypadłości, jaką są polipy nosa?

Polipy nosa to uciążliwe zmiany o różnej wielkości, które powodują niedrożność nosa. Ma to swoje konsekwencje, objawiające się m. in. bólem zatoki głowy oraz problemami z chrapaniem. Jakie objawy świadczą o powstawaniu takich zmian w nosie? Małe polipy nosa często nie wiążą się ze zbyt uciążliwymi problemami, jednak polipy o większych rozmiarach mogą nam sprawić sporo problemów. Jakich?

Objawy, które świadczą o polipach, to m. in. łzawienie oczu oraz problemy z wiecznie zatkanym nosem. Problemy z węchem oraz smakiem, ból głowy i zatok – oto kolejne dolegliwości, z powodu których warto się możliwie jak najszybciej rozprawić z polipami nosa. Co można zrobić? Przede wszystkim wybrać się do lekarza na badanie laryngologiczne. Na podstawie jego wyników lekarz laryngolog zadecyduje, jakie leczenie będzie w danym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Co można zrobić? W przypadku mniejszych polipów, których obecność nie oznacza problemów z drożnością nosa, pomocne mogą się okazać przeciwzapalne leki sterydowe, dzięki którym rozmiary polipów nosa mogą się znacznie zmniejszyć. W przypadku większych polipów niezbędny może się okazać zabieg, polegający na usunięciu polipów metodą endoskopową.

Author: admin

1 thought on “Polipy nosa: co warto wiedzieć?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *