Jak wyhodować grzyba tybetańskiego?

Hodowla grzybka tybetańskiego nie jest trudna, a niesie wiele korzyści dla zdrowia. Sprawdź jak zrobić swojego grzybka tybetańskiego znanego także pod nazwą kefirowego! używa się do tego ziarenka kefirowe oraz mleko.
Grzybek kefirowy – hodowanie
Hodowla grzybka tybetańskiego zaczyna się od kupienia ziarna kefirowego. Są to ziarenka, przypominające wyglądem malutkiego kalafiora. Używa się je do tworzeniu kefiru od stuleci. w ich skład wchodzą grupy mikroorganizmów, które mają wyjątkowe cechy, które umożliwiają zrobienie z mleka musującego, kwaśnego napoju.
Kolejnym niezbędnym składnikiem jest odpowiednie mleko. Najlepiej używać do niego mleka prosto od krowy, minimalnie przetworzonego. Jednak spokojnie można zrobić grzybka tybetańskiego używając każdego typu mleka, nawet takiego zakupionego w sklepie, które zostało poddane procesom pasteryzacji.
Trzeba nie zapominać o tym, iż proporcje mleka i grzybka tybetańskiego powinny wynosić tyle, aby grzybek stanowił tylko 5% całego kefiru. Czyli na przykład na 1 litr mleka trzeba używać około 50 gramów ziarna kefirowego. Grzybki będą się powiększały, dlatego bezdyskusyjnie trzeba pilnować, aby ilość grzybka nie przekroczyła około 10%.
Grzybek kefirowy – hodowla krok po kroku
Pierwszym krokiem, aby nasz grzybek urósł będzie utworzenie kefiru i nakarmienie go. grzyb rośnie ciągle, dlatego warto go obserwować.
Trzeba zaopatrzyć się w słoik i włożyć tam naszego grzybka. Następnie trzeba zalać grzybka mlekiem. Nie musi być ono podgrzane, może być takie prosto z lodówki, chociaż ogrzanie go przyspieszy fermentację. Warto nie zapominać o tym, aby zostawić w słoiku odrobinę wolnego miejsca, ponieważ nasz grzybek będzie wydzielał dwutlenek węgla, który będzie swobodnie wydostawać się poza mleko. Słoik można przykryć, ale nie trzeba go zakręcać. Można po prostu położyć na nim zakrętkę lub przykryć go gazą.
Grzyb powinien mieć zmieniane mleko co 24 godziny. Powinno się go umyć, wyczyścić słoik i powtórzyć zalewanie mlekiem. Warto pamiętać o mieszaniu mleka z grzybkiem drewnianą łyżką lub potrząsaniu słoikiem. Jak zapomnimy o grzybku, rozpuści się on w kefirze i zepsuje się.
Co zrobić, gdy chcemy mieć przerwę od hodowania grzybka tybetańskiego i robienia kefiru? Trzeba tylko obmyć dokładnie grzybka, a potem wysuszyć go na słońcu lub w suszarce. Grzybek tybetański można także mrozić. Jednak powinno się pamiętać, że najlepsze dla grzybka jest to, gdy ciągle się powiększa i ciągle jest używany.

grzybek tybetański

Author: admin