Wątroba – funkcje, zapobieganie chorobom, badania

Należy żyć w dobrych stosunkach z najobszerniejszym i jednym z najistotniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. Wszyscy ją mamy, lecz nie wszyscy mamy ją zdrową. Chora wątroba uniemożliwia prawidłową pracę wielu organów w naszym ciele. Choroby wątroby w obecnej dobie są bardzo problemem społecznym . jednakże, że wątroba w wstępnym stadium choroby nie daje żadnych oznak, lecz mimo to można wywnioskować, że jest z nią niedobrze.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej charakterystycznych i pierwszych objawów chorej wątroby należy poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu, świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków. Często następuje również utrata łaknienia, spadek wagi, cukrzyca typu 2, biegunki, powiększenie śledziony, wzdęcia, nudności, nadciśnienie tętnicze.

Wątroba-funkcje

Wątroba produkuje i wydziela żółć, magazynuje żelazo i witaminy, filtruje krew, neutralizuje toksyny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, wytwarza i składuje poniektóre białka i enzymy, przekształca puryny będące związkiem organicznym w kwas moczowy, kojarzy związki organiczne i nieorganiczne mianowicie metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, transformuje węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zachowuje w organizmie substancje nadające się do ponownego użycia i wyrzuca zbyteczne .

Jak pielęgnować wątrobę
Wątroba wymaga szczególnego traktowania. A więc unikania alkoholu, unikanie niezdrowego jedzenia i nadwagi, unikania zatruć, unikania gromadzeniu się pasożytów, strzeżenia się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niewielkich dań, zredukowania spożycia olejów, delikatnych produktów do przyrządzania dań, unikania potraw smażonych, spożywania w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, bowiem pospiesznie i nieporządnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Niespieszna konsumpcja pozwala wątrobie wyłapać trujące substancje i dostarczyć żółci koniecznej do strawienia treści pokarmowych.

Jak bada się wątrobę
W jakim stanie jest nasza wątroba pokażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem. Do najniebezpieczniejszych chorób wątroby zaliczają się: rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
USG wątroby robi się w przypadkach gdy podejrzewa się marskość wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby dotyczy jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

https://usg-warszawa.pl/cennik/

Author: admin