Rzymskie perły architektury

Rzym. Miasto, którego starożytne zabytki harmonijnie wplatają się w nowoczesną zabudowę metropolii.
Są oczywiście miejsca historyczne, które zajmują ogromne powierzchnie i są atrakcją same w sobie, jak na przykład Forum Romanum lub Plac i Bazylika Świętego Piotra w Watykanie. Większość jednak antycznych perełek rozrzucona jest swobodnie po całym mieście, doskonale wkomponowana i współgrająca ze współczesnym dobytkiem architektury Rzymu.
Koloseum, na przykład, znajduje się tuż przy ruchliwej ulicy i stacji metra. Podobnie jak Panteon czy Piazza Navona. Spacerując po Rzymie jakby niechcący trafiamy na najpiękniejsze starożytne obiekty, jak Fontanna Di Trevi, zabytkowe kolumny czy Schody Hiszpańskie.
Dzięki takiej aranżacji są one częścią miasta i żyją wraz z nim.
Jeśli jednak zastanawiasz się czy Rzym jest wyłącznie znany ze względu na swoją przeszłość wiedz, że koneser architektury współczesnej doszuka się tam wielu światowej klasy dzieł.
Do najpopularniejszych zaliczyć można ‘Latarnię’, której fasada nawiązuje do rzymskiej historii a szklana kopuła zachwyca efektem jakby ‘wylewania się’ z dachu budowli. Sztuka nowoczesna, chociażby w budynku ‘Chmura’ lub w olimpijskiej hali sportowej, w mistrzowski sposób przedstawia żelbetonowe konstrukcje jako
piękne i lekkie wystroje wnętrz.
Wśród nowoczesnych dzieł architektury znajduje się także Muzeum Sztuki i Architektury Maxxi, rzymskie Sidney, Kwadratowe Koloseum lub Auditorium Parco Della Musica, zespół trzech sal widowiskowych, nawiązujący do starożytnych sal amfiteatralnych.
W Rzymie historia łączy się z nowoczesnością w najpiękniejszy z możliwych sposobów, czyniąc tą stolicę unikatową. Miasto jedyne w swoim rodzaju ze sztuką na najwyższym poziomie, jakiej, w takiej kumulacji, nie znajdziesz w żadnym innym mieście na świecie.

Author: admin